26.3.2017 Tapojärviturnaus Lappiahallissa

Lauantaina pelattiin perinteinen P05 Tapojärvi -turnaus Lappiahallissa. Isäntäjoukkue TP-47 oli kutsunut turnaukseen ikäluokan parhaita joukkueita Pohjois -Suomesta, jotka olivat OLS, HauPa ja RoPS. Seuramme P05 joukkue on pelaajalukumäärältään pieni, mutta sitäkin aktiivisempi ryhmä. Harjoittelumäärät ja -aktiivisuus ovat korkeita. Kilpajoukkueessa pelaa kaksi P06 poikaa ja yksi P07 poika. Mukaan on tullut myös yksi T04 joukkueen pelaaja. Joukkueen päävalmentajana toimii kolmattakymmentä vuotta seurassamme valmentanut Juha ”Juice” Lamsijärvi. Piirin sarjat käynnistyvät kuukauden kuluttua, joten turnaus oli mainio tilaisuus valmistaa joukkueita tulevaan. Lisäksi HauPa on lähdössä lähiaikoina kovatasoiseen, KäPan järjestämään turnaukseen Helsinkiin.

 

Kotijoukkue pelasi ensimmäisen ottelunsa RoPS:aa vastaan. Peli tarjosi runsaasti maalintekotilanteita, jotka TP-47 käytti paremmin hyväkseen lukemin 4-1. Toisessa ottelussa isännät kohtasivat toisen, laadukkaasta juniorityöstään tunnetun seuran, OLS:n. Ensimmäinen puoliaika oli TeePeeltä varsin sekava esitys ja OLS johtikin tauolla 2-1. Uudelleen organisoitu joukkueemme pelasi paljon paremman toisen puoliajan, lopputuloksen ollessa 6-2 isännille. Viimeisessä ottelussa HauPa kylvetti kotijoukkuetta peräti 9-3. Päävalmentajan mukaan peli oli vallan mainio:”Pelaajamme näkivät, mikä riittää ja mikä ei todellakaan riitä. Vastustaja rokotti kaikista virheistämme. HauPalla on ääriaggressiivinen prässi, jolloin pään ja jalkojen pitää toimia nopeasti. Emme pelanneet tarpeeksi rohkeasti eteenpäin. Voitimme HauPan joulukuussa ja hieman jopa pelkäsin, mikäli voitamme taas, tämän Suomen TOP 10 joukkueen ikäluokassaan. Luulen, että sanomaani kuunnellaan tappion jälkeen paljon nöyremmin”.

 

HauPa voitti turnauksessa kaikki kolme peliään. Mainittakoon, että toinen HauPan valmentajista on pitkään Torniossa asunut ja TeePeessä pelannut Petri Lakkapää. Alla kaikki tulokset:

 

TP-47 – RoPS 4-1

OLS – HauPa 0-2

TP-47 – OLS 6-2

HauPa – RoPS 1-0

OLS – RoPS 4-5

HauPa – TP-47 9-3

    perpan huuto , luontoääni 011.MOV_snapshot_00.10_[2017.03.25_19.53.31]