21.8.2017 Seuralle Fortum Tutor tukea

 

TP-47 on valittu yhdessä 44 muun seuran kanssa Fortum Tutor tuen saajaksi ajalle 1.9.2017-31.12.2019.

 

Fortum Tutor -ohjelma on lasten vaiheeseen suunnattu kehityshanke, jonka tavoitteena on alle 12-vuotiaiden valmennusosaamisen vaikuttavuuden vahvistaminen ja valmennuksen laadun nostaminen sekä omassa että lähialueen yhteistyöseuroissa.

Olemme keskellä toimintakulttuurin muutosta, jossa tavoitteena on nostaa päivittäistoiminnan vaatimustasoa sekä asettaa pelaajille selkeäksi määränpääksi kansainväliset kentät. Alueellisten pelaajapolkujen osalta on tärkeää kitkeä seurakateus kokonaan ja mahdollistaa laadukas valmennus seurayhteistyön kautta pelaajan jokaisessa ikävaiheessa, toteaa pelaajakehityspäällikkö Hannu Tihinen.

Seuroja arvioitiin pelaajakehityksen tulosten, seuran toimintaedellytysten sekä itse tutor- ja talenttivalmennussuunnitelman kautta. Fortum Tutor-tukea saavien seurojen määrä on kokonaisuudessa noin kolmasosa aikaisempaan malliin nähden, mutta samaan aikaan vaikuttavuuden piirissä on kymmeniä tuhansia pelaajia enemmän kuin aikaisemmin, Tihinen jatkaa.

Lisätietoja Palloliiton sivulta alla olevasta linkistä: