14.10. 2017 Eija Feodoroff oli täällä

Seuramme järjestämä, kaikille avoin potkutekniikkakoulutus, pidettiin lauantaina Lappiahallilla. Kouluttajana toimi alan spesialisti suoraan maailman huipulta, Eija Feodoroff. Eija on tutkinut potkutekniikkaa 24 vuotta ja hän on valmentanut huippupelaajia ympäri maapalloa. Eija osoitti sen, mitä televisiosta olemme nähneet huippupelaajien tekevän. Enää ei laukauksessa tukijalka ole pallon vieressä, käsi ei nouse ylös, eikä jalka heilahda korkealle. Avainasemassa on tukijalan nopea irrotus maasta. Näin toimiessa latausliikkeestä tulee nopea ja laukauksesta kovempi, sekä tarkempi. Myös pallon lentorata muuttuu siten, että se tulee nopeasti alas. Teoriaosuuden jälkeen Eija opetti käytännön osuudessa seuramme junioreille, kuinka uuden oppimisessa pääsee alkuun. Innostus oli molemminpuolista ja Eija alkoi jo suunnittelemaan leirin toteuttamista Torniossa ensi vuonna. Se olisi kyllä aika huikeaa kun tietää, missä Eija Feodoroff yleensä liikkuu.

TP-47 jatkaa panostustaan valmentajien kehittämiseksi, kutsumalla jalkapalloevoluution huippunimiä Tornioon. Kolmen viikon kuluttua paikkakunnalle saapuu Pertti Kemppinen. 3.-5.11. tapahtuva intensiivinen koulutus on jo toinen Kemppisen vierailu seuramme kutsumana.

IMG_1651