13.11.2017 Katsaus TP-47 juhlavuoteen

Jalkapallokausi  2017 on pelattu ja on aika katsoa taaksepäin mitä olemme seurassa vuoden varrella saaneet aikaiseksi.  Vuoden alussa seurassamme aloitti ensimmäinen päätoiminen valmennuspäällikkö Jouni Seppälä, jonka tärkeimpiä tehtäviä oli luoda seuralle yhtenäinen valmennuslinja ja kehittää seuran valmennustoimintaa kokonaisvaltaisesti. Työ on vasta alussa ja sitä tehdään pitkäjänteisesti kohti vielä parempaa nuorisotyötä sekä parempia pelaajia.

 

Menestystä monella eri tasolla

Edustusjoukkue sijoittui Kakkosessa sijalle 6. ja jatkoi omien kasvattien sisäänajoa joukkueeseen. Useampi oma  17-19-vuotias kasvatti sai mahdollisuuden näyttää kykynsä joukkueessa. Lisäksi kakkosjoukkue pelasi Kolmosta ja säilyi sarjassa nuorella joukkueella. Naisten nuori joukkue sijoittui piirin Kolmosessa hienosti toiseksi.

Menestystä saatiin useammassa ikäluokassa sekä pojissa että tytöissä. B-pojat voitti piirisarjan ja murskasi vastustajansa B Ykkösen karsinnassa nousten valtakunnalliseen sarjaan ensi kaudeksi. Tytöt -03 voitti Puolen Suomen Liigan puhtaalla pelillä sekä sijoittui valtakunnallisessa Taso1 turnauksessa maan parhaiden joukkueiden joukossa sijalle 10.  Vastaavassa poikien Taso1 turnauksessa pojat -03 saavutti myös sijan 10. Molemmat joukkueet siis saavuttivat Suomen parhaiden joukkueiden turnauksessa sijat 10. B-tytöt säilytti sarjapaikkansa kovatasoisessa B Ykkösessä.

Piirisarjoissa saatiin myös menestystä kun pojat -05-06 voitti P-05 sarjan, tytöt -03 sijoittui hopealle sarjassa T-14-13 ja tytöt -04 pronssille sarjassa T-13-12.

 

Päiväkotitapahtuma jälleen menestys

Seura jatkoi perinteisen päiväkotitapahtuman järjestämistä, jossa kaikista Tornion eskareista ja  5-vuotiaiden ryhmistä kuljetettiin lapset ohjaajineen Lappiahalliin tutustumaan jalkapallon saloihin. Tänä vuonna tapahtumaan osallistui  520 lasta ja 60 ohjaajaa, joka on tapahtuman historian suurin määrä. Moni osallistuvista lapsista sai kipinän jalkapalloon ja jatkoi kokeilua seuramme Volkswagen Nappulaliigassa kesän aikana. Seuramme valittiin myös yhtenä 30 seurasta Suomessa uuteen Perhefutis konseptiin, jossa 3-5-vuotiaat saavat yhdessä vanhempien kanssa ensikosketuksen jalkapalloon.

 

Valmentajakoulutukset keskiössä

Valmentajakoulutukset ovat aina olleet seurassamme tärkeässä asemassa ja niin tänäkin vuonna. Kuusi valmentajaa suoritti kevään aikana D-kurssin ja aloittelevien E-kurssi pidettiin kaksi kertaa vuoden aikana.

Syksyllä järjestimme potkutekniikkakoulutuksen, jossa kouluttajana oli maailmankuulu Eija Feodoroff Ruotsista. Koulutuksessa oli mukana  17 seuramme valmentajaa ja 7 alueen muista seuroista. Marraskuussa järjestetään vielä Pertti Kemppisen koulutus, johon on ilmoittautunut lähes 30 osallistujaa, joista seuramme valmentajia 18.

Mainittujen koulutuksien lisäksi ovat Sami Viippola ja Mika Alavahtola käyneet Palloliiton C+ valmentajakoulutuksen, joka on lasten valmennukseen erikoistuville valmentajille järjestetty erikoiskoulutus. Pääpaino koulutuksessa on jalkapallon teknis-taktisten valmiuksien kehittäminen ja pelin ymmärryksen opettamisprosessi.

 

Palloliiton laatujärjestelmä ja Sinettiseura status

Seura on mukana Palloliiton laatujärjestelmässä ja saavutti Sinettiseura statuksen vuoden alussa.  Sinettiseurat ovat lasten ja nuorten urheilun kärkiseuroja. Ne ovat aktiivisia ja kehityshaluisia seuroja – lajiensa ja paikkakuntiensa parhaita!

Sinettiseurat tekevät arvokasta työtä lasten ja nuorten urheilun parissa. Laadukkaan toiminnan mahdollistavat aikuiset – vanhemmat, ohjaajat, valmentajat, seurajohtajat ja muut toimijat – jotka ovat tietoisia kasvatusvastuustaan ja esimerkkiroolistaan.

Seura on saavuttanut laatujärjestelmässä seuraavat tasot: Seurajohtaminen 2, Urheilutoiminta 3 ja Vistintä ja markkinointi 2. Seuraavaksi kehitetään seuran urheilutoimintaa.

 

Fortum Tutor

Seuramme valittiin 44 muun seuran kanssa Fortum Tutor tuen saajaksi. Yhteistyöseuramme on Tornion Jalkapalloklubi. Seuroja arvioitiin pelaajakehityksen tulosten, seuran toimintaedellytysten sekä itse tutor- ja talenttivalmennussuunnitelman kautta. Fortum Tutor-tukea saavien seurojen määrä on kokonaisuudessa noin kolmasosa aikaisempaan malliin nähden, mutta samaan aikaan vaikuttavuuden piirissä on kymmeniä tuhansia pelaajia enemmän kuin aikaisemmin. Fortum Tutorina toimii Sami Viippola.

 

Tornio Haparanda cup

Turnaus keräsi yli 100 joukkuetta Suomesta ja Ruotsista heinäkuun viimeiselle viikonlopulle maidemme rajalle. Kaukaisimmat joukkueet olivat Lempäälästä, Kuopiosta ja Närpiöstä. Turnaus vaatii suuren määrän talkootyötä, jotta kaikki osa-alueet saadaan hoidettua kunnialla. Suuri kiitos tästä kuuluu joukkueiden vanhemmille ja toimijoille!

 

Kohti kautta 2018

Juhlimme seuramme 70-vuotista taivalta juhlassa lokakuun lopussa, jossa oli mukana seuran väkeä useammalta vuosikymmeneltä. Tilaisuudessa palkittiin ansioituneita seuran henkilöitä, nautittiin hyvästä ruoasta, kuultiin hienoja tarinoita vuosien varrelta ja saatiin kerättyä huutokaupalla 3500 euroa vähävaraisten jalkapalloharrastuksen tukemiseksi.

 

Lopuksi haluamme kiittää kaikkia seuratoiminnassa mukana olevia henkilöitä siitä työstä, minkä olette seuramme hyväksi tehneet.  Lisäksi haluamme kiittää kuluneesta kaudesta kaikkia junioreita ja heidän vanhempiaan mahtavasta panoksestanne seuran ja lapsienne hyväksi.  Tästä on hyvä jatkaa kohti kautta 2018!

TP-47 toivoo kaikille hyvää loppuvuotta ja mukavaa joulun odotusta!