22.2.2018 TP-47 etenee seurojen laatujärjestelmässä

Tiistai-iltana TP-47:n toimistolla pohdittiin ja käytiin läpi TP-47:n toimintaa seurana laatujärjestelmän pohjalta Piirijohtaja/Seurakehittäjä Esa Saajannon johdolla. Laatujärjestelmän kaikissa osa-alueissa; johtamisessa, urheilutoiminnassa ja viestinnässä seura oli kehittynyt edelliseen laatujärjestelmätapaamisen nähden, mutta kehityskohteita löytyy edelleen.
Talous luonnollisesti asettaa kehittymiselle tiettyjä haasteita, joskaan ei ylitsepääsemättömiä.
Johtamisen osa-aluetta käsiteltäessä esiin nousi tarve selkeyttää vuosittaisia pääpainopisteitä seuran strategiaan. Vapaaehtoisten jaksaminen on edelleen jatkossa yksi johtamisen haasteista ja jaksamista pyritään seuran puolelta jatkossa tukemaan entistä vahvemmin. Päätettiin toteuttaa vuosittainen kysely seuratoimijoiden kesken, jolla tähän haasteeseen pyritään löytämään ratkaisuja. Koulutussuunnitelma tehdään jatkossa eri rooleissa toimiville seuratoimijoille. Tuleva joukkueenjohtajakoulutus on jo piirin kanssa sovittu.
Urheilutoiminnassa valmennuslinjan syventämistä tehdään myös yhteistyössä Palloliiton kanssa. Vanhemmille ja pelaajille järjestetään vuosittain tilaisuus, jossa käydään läpi mahdollisuuksia kannustaa lapsia ja nuoria päivittäiseen liikkumiseen.
Viestinnän osa-alueesta kehitettävää löytyy niin vastuualueista, viestintäsuunnitelmasta kuin viestintäkanavistakin.
Kaikkia osa-alueita käytiin läpi laajasti, mutta tässä pääkohdat.
Paikalla: Arto Herala varapuheenjohtaja, Klaus Kulju junioripäällikkö, Kari Vaalto johtokunnan jäsen, Minna Höynälä seuratyöntekijä/sihteeri, Oleg Eprintsev urheilujohtaja, Pasi Nenonen johtokunnan jäsen, Matti Lankila johtokunnan jäsen, Jouni Seppälä valmennuspäällikkö ja Esa Saajanto piirijohtaja.