10.3.2018 TP-47 panostaa tyttöihin!

TP-47 haluaa edelleen vahvistaa asemaansa myös alueen johtavana tyttöjunioriseurana satsaamalla koko junioripuolen valmentaja- ja pelaajakehittämistyön lisäksi erikseen vielä tyttöjen ja heidän valmentajien kehittämiseen heille erikseen räätälöidyin toimenpitein.

Tyttöjalkapallon tila on TP-47:ssä sekä laadullisesti että määrällisesti kohtuullisen hyvällä tasolla. Puolet seuran junioripelaajista on tällä hetkellä tyttöjä. Vanhimmat tytöt, B-juniorit, pelaavat ykköstä, 2003 syntyneet tytöt Puolen-Suomen liigaa. Lisäksi jalkapallokoulun osallistujalistassa on tyttöjä joka vuosi enemmän ja enemmän.

Tyttöjuniorijalkapallon kehityksen tueksi TP-47 ja yksi suomen parhaista tyttöjunioriseuroista, Oulun Nice Soccer, ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Sopimuksen tarkoituksena on seurojen välisen yhteistyön avulla kehittää pohjois-suomalaisen tyttöjalkapallon pelaajakoulutusta, lisätä pohjois-suomalaisten tyttöjalkapallovalmentajien valmennusosaamista sekä –tietoutta, saada enemmän entisiä pelaajia valmennustoimintaan mukaan, järjestää yhteisiä tilaisuuksia, joissa seurat yhdessä miettivät keinoja pohjois-suomalaisen tyttöjalkapallon tason nostamiseksi, hahmottaa yhdessä erilaisia pohjois-suomalaisten tyttöjalkapalloilijoiden pelaajapolkuja, nostaa tyttö- ja naisjalkapalloa tunnettavuutta niin yleisön kuin median keskuudessa, nostaa tyttöjalkapallon harrastajamäärää sekä etsiä yhteisiä keinoja drop out-ilmiön vähentämiseksi.

Tämän sopimuksen myötä tyttöjen talenttivalmentaja Valtteri Kumpuniemi vierailee kuukausittain Torniossa auttamassa valmentajia henkilökohtaisen ja talenttivalmennuksen suunnittelussa. Lisäksi TP-47:n tytöt voivat vierailla ONS:n treeneissä saamassa opastusta talenttivalmentajalta. Valmentajakoulutusta tullaan järjestämään yhteistyössä ONS:n kanssa sekä Torniossa että Oulussa. Yhtenä sopimuksen tavoitteena on myös nostaa naisvalmentajien määrä TP-47:ssä. Sopimus mahdollistaa TP-47:n pelaajien osallistumisen ONS:n järjestämille jalkapalloleireille ja tavoitteena on myös järjestää yhteisleirejä yhteistyöseurojen pelaajille.

Yhteistyösopimuksen puitteissa seurat järjestävät vähintään kerran vuodessa yhteisen seminaarin, jossa seurat yhdessä pohtivat pohjoissuomalaisen tyttöjalkapallon tilaa, ja miettivät keinoja, jolla toimintaa voidaan parantaa ja miten kehitetään pelaajapolku mahdollisimman kattavaksi. Yhteistyöseurasopimuksen seurojen pelaajat voivat osallistua toisella paikkakunnalla oman ikäluokkansa yhteistyöseuran treeneihin, jos esimerkiksi joutuvat viettämään opiskelujen vuoksi aikaa toisella paikkakunnalla.

”Näen ONS yhteistyön erittäin positiivisena asiana seurallemme. ONS on mukana Sami Hyypiä Akatemiassa ja saa sitä kautta jatkuvaa koulutusta tyttöjalkapalloilun moderniin harjoitteluun, jota me voimme hyödyntää myös meidän harjoittelussa yhteistyön merkeissä. Olen tyytyväinen, että seuran tyttöpuoli kehittyy koko ajan kohti kansallista huippua.” Kommentoi TP-47 valmennuspäällikkö Jouni Seppälä.
Kuvat: Jaana Ohtonen

_MG_0021