13.3.2018 TP-47 ja Helmeri Närhilä sopimukseen

TP-47 ja seuran oma kasvatti Helmeri Närhilä ovat solmineet sopimuksen.

Kapteenin nauhaa kantanut ja erinomaisen kauden 2016 pelannut Helmeri loukkaantui sarjan viimeisessä pelissä Porissa ja vielä toistamiseen uudestaan harjoituskaudella 2017. Helmeriltä jäi koko viime kausi väliin loukkaantumisen vuoksi. Kuntoutuminen jatkuu edelleen ja nyt näyttää siltä, että joukkue saa kaikkien toivoman vahvistuksen kentälle juhannuksen tienoilla. Valmentaja Juha Lamsijärvelle Helmeri on tuttu jo juniorivuosilta ja Aleksei Zhukoville kaudelta 2016.

Helmeri on henkeen ja vereen TP:läinen, myös nuorempi veli Eetu on mukana edustusjoukkueessa. Vanhemmat Pekka ja Anne ovat olleet jo vuosia hyvin aktiivisesti mukana rakentamassa TP-47:ää. Närhilän perhe on yksi niistä perheistä, jotka ovat mahdollistaneet tämän yli 70-vuotiaan seuran toiminnan.

Kuntoutumisjakson aikana Helmeri toimii edustusjoukkueen otteluissa teknisenä assistenttina ja osallistuu seuran toimintaan myös nuorempien joukkueiden valmennustehtävissä.

”Haasteita on varmasti ja olen kovasti tehnyt töitä kuntoutuakseni kovatasoiseen sarjaan. Koko joukkueen voimin olemme tehneet pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti töitä uuden näköisen TP:n eteen. Päivittäin tehdään osa-alue kerralla töitä isomman kokonaisuuden eteen ja mielenkiinnolla odotan mitä tämä kokonaisuus meille kesän mittaan tuo.” kertoo Helmeri Närhilä.

”Helmerin vaikutus joukkueeseen ei ole ainoastaan pelaajana, vaan hän on todellinen johtaja, joka positiivisella asenteella vaikuttaa muiden tekemiseen.
Omalla esimerkillä Helmeri kannustaa myös muut mukaan kovaan työntekoon. Sopimusta tehdessä Helmeri kertoi menevänsä nukkumaan TP-47 mielessä ja herätessä ensimmäisenä ajatuksena on kuntoutua mahdollisimman pian edustusjoukkueen mukaan. Tällaista asennetta ei voi opettaa, sellaiseen synnytään.” Toteaa urheilujohtaja Oleg Eprintsev

Tämä on kuudestoista edustusjoukkueen sopimus ja lisää pelaaja uutisia on odotettavissa loppuviikosta.

Kuva: Maarit Kainulainen

IMG_2948