27.4.2018 Kausiennakko 2018

Pitkä harjoituskausi on takana ja kilpailukausi aluillaan. Kilpailukauden ovat aloittaneet jo naisten joukkue, reservijoukkue, sekä B-tytöt ja pojat. Seuran tähtituote, miesten edustusjoukkue aloittaa kautensa lauantaina Seinäjoella.
TP-47 on perinteinen ja suurin Meri Lapin seura, yli kaksikymmentä joukkuetta noin 400 junioria ja -junioreissa ja aikuisissa yli 100 pelaajaa. Miten valmistautuminen kauteen on sujunut urheilujohtaja Oleg Eprintsev?
Minun toimenkuvaan kuuluu kilpailutoimen kehittäminen, johon kuuluu edustusjoukkue ja reservijoukkue sekä vanhimman juniorijoukkueen B-poikien valvonta. Talvi oli haasteellinen, taustaryhmien kasaaminen, pelaajaneuvottelut ja moni muu asia on tehnyt valmistautumisesta työlästä, mutta kokonaisuutena olen tyytyväinen lopputulokseen. Eli B-pojat kaksikymmentä pelaajaa, kolme eri yksikköä edustusjoukkue 24 sopimuspelaajaa ja reservijoukkue yli 20 pelaajalla. Nyt pelaajapolut alkavat olla seuran sisällä kunnossa ja voimme todeta, että kykenemme tarjoamaan pelaajille mahdollisuuden kehittyä 5-vuotiaasta päiväkotilapsesta aina edustusjoukkuetasolle ja yhteistyön kautta ihan kansalliselle huipulle saakka, niin tytöissä kuin pojissakin.
Pohjois-Suomessa meidän lisäksi ainoastaan Rops kykenee samaan.
Mitkä ovat edustusjoukkueen tavoitteet?
Edustusjoukkueella on selkeät strategiset tavoitteet , joille johtokunta on asettanut. Yksi niistä on taloudelliset kriteerit ja joihin joukkueen toiminta perustuu. Viimeiset neljä vuotta seura on tehnyt plusmerkkistä tulosta pelaamalla kakkosessa . Lisäksi tärkeä arvo edustusjoukkueella on että se koostuu pääosin alueen omista pelaajista. Kilpailullisena strategisena tavoitteena on paluu 20 parhaan joukkueen joukkoon.

Onko miesten edustusjoukkue joukkue valmis kaudelle 2018? Mitä odotat joukkueelta?
Kauden 2018 tavoite on sama kuin edellisinäkin kausina, eli sijat 1-6. 24stä pelaajasta 18 oli viime vuonna mukana ja 11 samaa kuin 2016 Nyt pelaajat ovat kaksi vuotta kokeneempia ja tämä antaa uskoa, että asetetut tavoitteet saavutetaan.
Mitä ajattelet lohkosta ja huomisesta vastustajasta?
Lohko on tasainen, mistä puuttuu selkeät ennakkosuosikit. Aikaisemmin pohjoislohkossa aina löytyi joukkueita jotka menestyivät jatkossakin. Kaksi-kolme joukkuetta on asettanut tavoitteekseen nousun ja yksi niistä on joukkueen huominen vastustaja SJK/2. Joukkuetta valmentaa AC Oulusta tuttu Rauno Ojanen ja hänen aisaparinaan Jani Uotinen. Nuori nälkäinen joukkue, joka tiputti TP-47 2016 Suomen Cupista, juuri tällä samalla kentällä. Nyt maksamme kalavelat. eli oli silloin tasainen ja niin on pelistä nytkin tulossa. Joukkue pelasi seitsemän harjoitusottelua joista kolme viimeistä tappiotta hyvillä esityksillä, joka antaa myös itseluottamusta pelaajilla ja tietysti minullekin.
Jälkipuhe?
Menestyminen vaatii pitkäjänteistä työtä seuran organisaatiolta ja organisaatioita täytyy kehittää ammattimaiseen suuntaan. Tässä toiminnassa menestymisen mahdollistaa laaja yhteistyökumppaneiden verkosto ja taustaryhmät. Haluan kiittää teitä kaikkia, te mahdollistatte tämän. Tervetuloa mukaan TP-47 perheeseen!

IMG_1783_D8F8275IMG_6894