5.6. 2018 TP-47 junioreiden valmennuspäällikkö Jouni Seppälän terveiset

TP-47 Juniorit

Tornion Pallo -47 junioreiden tilanne on tällä hetkellä kovaa vauhtia eteenpäin menevä. On ollut harjoittelun ja pelaamisen lähtötaso, sen muokkaaminen ja seuranta, seuran identiteetin rakentuminen ja tulevaisuuden tavoite.
Seuran tarkoitus on taata kaikille junioreillemme sopiva taso pelata, harjoitella ja harrastaa jalkapallon hienouksia.
Tärkeää on taata myös niille eniten motivoituneille pelaajille tie jalkapallopelaajina niin pitkälle kuin heidän oma motivaationsa, sitoutumisensa ja lahjansa antavat rahkeita, mutta myös niille pelaajille hyvän paikan harrastaa jalkapalloa, jotka eivät niin korkealle tähtää pelaajina.
Seurassa on lähes kolmesataa ikäkausipelaajaa ja tasapainottelu eri motivaatiotasoisten pelaajien välillä samoissa ikäluokissa on tietenkin haastavaa, mutta pyrkimys on seurassa kehittyä jokaisella sektorilla.
Tulevaisuuden suunnitelmissa on viimeistellä valmiiksi seuraan hyvä junioriputki, jota pitkin kaikkien on hyvä edetä ja joka takaa pelaajille selkeän tien mennä siihen suuntaan ja sinne saakka kuin motivaatiota riittää.

Harjoittelu
Joukkueidemme harjoittelun olemme pyrkineet viemään pintaa syvemmälle tutkimalla mahdollisimman tarkasti mitä harjoittelu pitää sisällään eli toisin sanoen kuinka paljon jalkapalloilussa tarvittavia asioita tapahtuu harjoituksissa ja ovatko harjoitukset riittävän tehokkaat, jotta pelaajamme saavat riittävästi lajitaidollisia toistoja, henkisesti haastavia suorituksia ja liikunnallisesti riittävästi vastiketta.
Harjoitukset ajautuvat helposti tehottomiksi taukoilun, välineistön puutteen tai hakemisen, harjoitusten organisoinnin tai suunnittelun vuoksi ja siihen olemme pyrkineet kehittämään lääkkeet.
Joukkueiden harjoittelu onkin ottanut paljon edistysaskelia jo katsottuna pelkällä kylmällä faktalla. Harjoituksista on tehty tarkkaa tilastoanalysointia.
Kuitenkin myös se, että harjoittelu on hauskaa pelaajille on suuressa roolissa meillä. Sen merkitystä voi vain korostaa.
Pelaaminen

Seuraan ollaan luomassa myös mahdollisimman tavoitteellinen tapa pelata jalkapalloa.
Pelitapoja on olemassa monia kuten myös pelisysteemejä, mutta meidän tapa on pyrkiä luomaan pelaaminen sille tasolle, että pelaajat joutuvat ratkaisemaan mahdollisimman paljon erilaisia pelitilanteita, pelaajat joutuvat käyttämään mahdollisimman paljon lajitaidollisia työkaluja selvittäessään kyseisiä pelitilanteita ja myös pelit olisivat tehokkaita, jotta niin lajitaidolliset kuin fyysiset ja henkiset työkalut kehittyisivät mahdollisimman paljon.
Pelin tehokkuuden määrittävät kontrolloidut pelaamiset niin oman joukkueen osalta kuin vastustajankin osalta. Eli toisin sanoen niin hyökkääminen kuin puolustaminenkin kontrolloidusti.
Liian paljon tehoon negatiivisesti vaikuttavat asiat ovat vastaavasti kontrolloimaton pelaaminen eli kun palloa pelataan osoitteettomasti vain johonkin ja sen vuoksi taistellaan kaksinkamppailuissa vastustajan kanssa paljon tai erikoistilanteisiin kulunut aika kaikkine pallon hakemisineen yms. Näiden osuus voi lähennellä jopa puolta koko peliajasta jos pelaaminen on kontrolloimatonta, joka on mielestämme väärä tapa.
Kontrolloitu tehokas pelaaminen on siis meidän motto ja vaikka virheitä sattuisi peleissä ja se vaikuttaisi yksittäisten pelien tuloksiin niin ei se mitään haittaa sillä niistä oppii, mutta jos me pelkäisimme kontrolloitua pelaamista niin oikeita lajitaidollisia, henkisiä ja fyysisiä asioita tapahtuisi peleissä monta kertaa vähemmän kuin pyrkimällä pelaamaan kontrolloidusti.
Eteenpäin
Seura on kehittynyt paljon viimeisten vuosien aikana. Edeltävät valmennuspäälliköt Kimmo Halmkrona, Sami Viippola ja Juha Lamsijärvi olivat tehneet kovasti töitä, jotta seuraan alkoi muotoutumaan tie myös kilpaurheileville pelaajille. Pohja oli jo siis luotu kun saavuin Tornioon joulukuussa 2016.
Mitä huippupelaajaksi kehittyminen sitten tarkoittaa. Mielestäni avainasia on pelaajan kokonaisuuden ymmärtäminen mitä on olla huippupelaaja. Koti- ja kaveriympäristön merkitys näyttelee meidän tasoisessa seurassa isoa roolia.
Ravinto, lepo, kannustaminen, harjoituksiin ja peleihin valmistautuminen ja niistä palautuminen liittyvät kaikki siihen ympäristöön jossa nuori pelaaja elää suurimman osan ajasta. Näitä asioita pyritään viemään myös pelaajiemme ja heidän vanhempien tietoisuuteen seurassamme. Seura on tarjonnut mm ravintoluennon kaikille valmentajille, pelaajille ja vanhemmille ja on aina käytettävissä opastaessaan pelaajan ympäristöön vaikuttavia tekijöitä.
Harjoittelu on tietenkin myös avainasiassa pelaajien kehityksessä. Olemme pyrkineet selkeyttämään harjoittelua ja kaivamaan tietoa pintaa syvemmältä kuten yllä mainittiin. Siis sitä mitä meidän harjoittelu tällä hetkellä on ja mihin meidän pitäisi pyrkiä.
Myös harjoittelun kehittämistä auttavia koulutuksia olemme järjestäneet talven aikana, jotta jokainen valmentaja saisi selkäreppuunsa riittävästi täytettä vuoden aikana tapahtuvia harjoituksia varten.

Seuran identiteetti

Tornion Pallo -47 on kilpaurheiluseura niin pojille kuin tytöille, jossa voi myös harrastaa jalkapalloa ilman suurempia pelaajakehitys haaveita. Mutta myös niille joiden intohimo palaa jalkapalloa kohti niin heille myös on seurassamme rakentumassa vahva tie aina huipulle saakka.
Pelaajatie lähtee liikkeelle jalkapallokoulusta, jossa tänä vuonna on ollut mukana 4-7 vuotiaita pelaajan alkuja. Heidän intonsa on käsin kosketeltavissa kun he painavat pitkin Lappiahallin tekonurmea. Todella upeaa katseltavaa
Pelaajatien päässä ovat sitten niin miesten kuin naisten joukkueet, jotka molemmat pelaavat tänä vuonna Suomen Palloliiton alaisissa 2.divisioonissa. Ja miksei se tie voisi viedä vaikka siitäkin vielä eteenpäin.
Siihen väliin sopii sitten kaikki ikäkausipelaajamme, joita on tällä hetkellä 16 joukkueellista.

Tulevaisuuden tavoite

Tornion Pallo -47:n tavoite on tulevaisuudessa kehittyä jokaisella urheilullisella sektorilla. Saada rakennettua selkeä tie kehittyä jalkapalloilijaksi oman motivoituneisuus tason mukaisesti. Seuran tavoite on kehittää niin kilpaurheilupuoli sellaiseksi, että motivoituneimmat saavat hyvän kasvatuksen jalkapallon saloihin pitkällä junioritaipaleella kuin myös pikkuisen siitä vähemmän motivoituneille pelaajille tarjota mahdollisuus puhtaasti harrastaa jalkapalloa ja kehittää omia liikunnallisia ja sosiaalisia kykyjään.
Olemme menossa kovaa vauhtia oikeaan suuntaan, eteenpäin. Kiitos siitä kuuluu koko seuran valtavalle joukolle ihmisiä. On pelaajia, valmentajia, joukkueiden toimihenkilöitä, pelaajien vanhempia ja isovanhempia, seuran toimihenkilöitä, seuratyöntekijöitä, talkoolaisia ym. Siis valtava joukko ihmisiä, jotka tekevät töitä seuran ja varsinkin niiden tärkeimpien eli pelaajien puolesta.
On ollut ilo nähdä seuran kehittyvän ja kaikki uudet jalkapalloa kilpailullisesti tai harrastuksen kannalta ottavat pelaajanalut ovat sydämellisesti tervetulleita joukkoomme mukaan
Futisterveiset!

Jouni Seppälä
Tornion Pallo -47 valmennuspäällikkö

WP_20160509_001Jouniseppalaura