T04 Turnausvoittoon Seinäjoella

23.01.2019

Tyttöjen TalviSeMi -turnaus Seinäjoella pelattiin tänä vuonna 19.-20. tammikuuta. C15-sarjassa mukana olivat kaupunkiensa ykkösjoukkueet mm. Seinäjoelta, Lahdesta, Porista ja Vaasasta, sekä tietysti Torniosta. Vaasasta mukana oli VIFK/WFA yj, joka sijoittui viime elokuussa, valtakunnallisessa korkeimman tason lopputurnauksessa hienosti kuudenneksi, pudottaen mm. FC Hongan jatkosta. Porista mukana oli NiceFutis, joka pelaa ikäluokan valioiden kanssa ELL:ssa (Etelä-Länsiliiga), mikä on hyvä tason mittari tyttöfutiksen keskittyneisyyden etelään huomioonottaen. Torniosta mukana oli TP-47, joka oli Pohjois-Suomen Mestaruussarjan syyskierroksen jumbo ilman voittoa, maalisuhteen ollessa miinuksella 0-35. Valtakunnan huippujoukkue ONS (Oulu) ei sarjaan edes osallistunut. Kun em. joukkueet olivat vieläpä pysyneet lähes muuttumattomina, niin pienenä sensaationa torniolaistyttöjen turnausvoittoa täytyy pitää. Kaiken lisäksi voitto tuli tärkeimmällä mahdollisella tavalla: pelaajaa kehittävällä, hyvin organisoidulla joukkuepelaamisella, jossa käytetään paljon lyhyitä syöttöjä. Joukkue keräsi esityksillään ansaitusti paljon positiivista huomiota, paikalla olleiden valmentajien keskuudessa. Edellisenä viikonloppuna seuramme B -tytöt voittivat kovatasoisen Oulu Girls Cupin, nyt tämä ja parin viikon kuluttua alkava B -poikien SM -karsintasarja ovat oivallisia osoituksia tietynlaisen tekemisen voimasta. Tekemisen, joka saa meidät kaikki ylpeiksi seurastamme.

Päävalmentaja Juha Lamsijärven kommentit: ”Olen niin iloinen tyttöjen puolesta. Uskomalla omaan peliimme ja luottamalla toisiimme, olemme edistyneet valtavasti vain puolessa vuodessa. Harjoitusympäristö poikien kanssa on erittäin tärkeää kehittymisessämme. Kaikki Lapin läänin jalkapalloseurat tuskailevat pienien ikäluokkien kanssa. Tarvitsemme tällaista uutta lähestymistapaa ja vanhojen äijäasenteiden murtamista jalkapallossa. Kun seurasin tyttöjä turnauksessa, niin jäin itsekin ihmettelemään, kuinka paljon ja nopeasti maailma on muuttunut ja muuttuu edelleen. Vanhat toimintatavat eivät enää päde näiden nuorten kanssa. Lisään, fiksujen nuorten.”

Takaisin uutisiin

Seuran yhteistyökumppanit