OTTELUENNAKKO TP-47-KRAFT
Kovaan vireeseen äitynyt TP-47 kohtaa sunnuntaina klo 17:00 Närpiön Kraftin Pohjan Stadionilla. Torniolaiset ovat tällä hetkellä sarjassa toisena 13 pisteellä, Kraftin ollessa jumbona 4 pisteellä. Viime kaudella joukkueet kohtasivat kolmesti, molempien voittaessa yhdesti ja kerran päädyttiin pistejakoon. Kraft on ainoa joukkue, joka on vienyt täydet kolme pistettä TP-47:n paluun jälkeen Pohjan Stadionilta.
Vierasjoukkue Kraft on erittäin kokenut ja rutinoitunut Kakkosen tasolle. Joukkueen syömähampaita ovat lukuisat bosnialaiset pelaajat härkämäisen hyökkääjän Samir Isanovicin, sekä taitavan Nedim Ibricin johdolla. Kraft on pelitavaltaan hyvin suoraviivainen, palloa ei paljon alhaalla hierota vaan se pyritään toimittamaan nopeasti hyökkäys kolmannekselle. Kraftia valmentaa toista kauttaan Vanja Pobor.
Kotijoukkue lähtee otteluun hyvässä pisteputkessa. Viime ottelussa kaatui sarjakärki VPS-Akatemia Pohjan Stadionilla 3-2. TP-47 esitti kauden parastaan viime pelin ensimmäisellä puoliajalla ja tätä pyritään tietysti toistamaan. Vaikka joukkue edellä aina mennään niin nostona voidaan mainita Aleksi Gullstenin hirmuinen maalivire, jolla ”AG” on noussut kaikki lohkot mukaan lukien Kakkosen maalitilaston kärkeen yhdeksällä osumalla. Kokoonpano tilanne on kohtuullinen, pelikieltoja ei ole, mutta muutamilla on pikku kolhuja ja heidän pelaamisensa ratkeaa ottelun alla.
Valmentaja Keijo Huusko:
”Sunnuntaina saamme vastaan meille aina vaikean Närpiön. Todella suoraviivainen joukkue ja joukkueesta löytyy yksilöitä kenen kanssa pitää olla tarkkana. Meidän pitää saada pallonhallinta, jottei ottelusta tule painimatsia. Meillä on hyvä putki menossa ja peli on mennyt koko ajan eteenpäin, niin todella luottavaisilla mielin lähdetään peliin.”
Veikkaus on arvionut pitkäveto kertoimiksi 1.65-4.80-3.80.
Sunnuntaina siis Pohjan Stadionille jännämään, koska Futis on parasta Livenä!